• au
  • en
  • cz
  • ru
  • fr
  • sp

Pečeme s medem !


Již dlouho je známo, že jíst med začali již pravěcí lidé. Nejstarší památkou zobrazující získávání medu člověkem patří do doby kamenné. První písemné zdroje, ve kterých se vypraví, o ochucených plackách medem, je z doby 350 let před naším letopočtem.

Medové koláče pečené Egypťany se používaly jako oběť bohům. Řekové také medové koláče přinášeli jako oběť k bohům. Krom toho řecké knihy receptů byly plné bonbonu, cukroví, dortů a různých závinu připravovaných na základě medu. Například Řecké tvarohové buchty s medem, popsané Eurípidém v pátém století před naším letopočtem. Staří Římané milovali koláče s medem, které se také pekli z medového těsta.

Kupodivu, ale recept dort "MEDOWIK", hlavně kombinace medu s vlašskými ořechy, má také své kořeny v minulosti. Také Avicenna středověký perský učenec, filozof, politik, básník, přírodovědec a lékař doporučoval přidávat med do jídla pro prodloužení života. Skvělý lékař starověku věřil, že lidé starší 45 let musí systematicky používat med, a to zejména s drcenými vlašskými ořechy. Jako součást dortu "medovník" je jak med, tak i vlašské ořechy!

A trochu historie : - tento muž, Adolf Vrbata, přímo souvisí, a dokonce i více než to, tento muž je zákonodárce výroby dortů „Medowik“ a samozřejmě spoustu dalších cukrářských výrobků. A díky tomuto muži (nebudu skrývat naše příbuzenské vztahy) firma INTEV V&V funguje ve starých šlépějích a nadále raduje všechny milovníky sladkého, jen jak je to možné.